І. А. Крилов—видатний російський байкар. Байки Крилова
МЕТА:
-
Ознайомити учнів з
біографією і творчістю Крилова;
-
Поглибити знання
учнів про байку як літературний жанр;
-
Навчити учнів
розкривати роль сатири у засудженні людських вад;
-
Навчити визначати актуальні
проблеми і художні особливості твору;
-
Розкрити зміст та
художні особливості байки «Вовк та Ягня»;
-
Познайомити з
історією створення байки «Квартет».
·
Розвивати в учнів
навички аналізу байки;
·
Розвивати навички
виразного читання;
·
Збагачувати словниковий
запас учнів;
·
Розвивати логічне і
образне мислення, пам'ять, увагу;
·
Формувати елементи
навичок компаративного аналізу байок Езопа та Крилова;
·
Розвивати критичне
мислення;
·
Удосконалювати
культуру усного й писемного мовлення.
ü Сприяти вихованню негативного ставлення до проявів
жорстокості і сили;
ü Формувати почуття неприйняття кривди, хвалькуватості,
безпідставної самовпевненості;
ЦІЛІ УРОКУ
УЧНІ ЗНАЮТЬ:
-
Що таке байка, її
ознаки, будова;
-
Важливі епізоди
життя Крилова;
-
Зміст байок
«Квартет», «Бабка і Муравель», «Вовк і Ягня».
УЧНІ ВМІЮТЬ:
-
Визначати
особливості байки як жанру на прикладі конкретних творів;
-
Характеризувати
образи байок;
-
Розкривати
алегоричний зміст байок;
-
Зіставляти байки
Крилова та Езопа;
-
Визначати актуальні
проблеми і художні особливості байок;
-
Висловлювати власне
ставлення до відображених у художньому творі подій з урахуванням моральних
цінностей і соціальних норм;
-
Працювати в парах,
групах.
ТИП УРОКУ: комбінований
Хід уроку
І ОРГАНІЗАЦІЙНО-ЕМОЦІЙНИЙ
ЕТАП
Доброго дня! Давайте ми посміхнемося один одному та сусідові по парті,
побажаємо плідної роботи на уроці.
Налаштувались на
робочий лад? Тоді почнемо!
ІІ
АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
На попередньому уроці ми познайомились з вами з байкою як жанром світової
літератури. Давайте пригадаємо основні поняття з даної теми
1. «Пінг-понг»
(з
використанням мультимедіа)
Слайд 1 /2 - Що
таке байка?
Слайд 3 /4 -
Заповніть (усно) паспорт байки.
Ім’я
|
Байка
|
Місце народження
|
Давня Греці
|
Батьки
|
Езоп
|
Час народження
|
VІ ст. до н. е.
|
Слайд 5 /6 -
Назвіть ознаки байки.
Слайд 7 /8 - З
яких частин складається байка?
Слайд 9 /10 - Хто
може бути героями байок?
- Що таке алегорія ?
- Що таке мораль ?
Слайд 11 -
Поясніть алегоричне значення зображених тварин.
(Ведмідь—незграбність, Лисиця—хитрість, Осел—дурість,
Козел—тупість, Ягня—беззахисність).
Молодці! Теоретичний матеріал ви засвоїли добре.
ІІІ МОТИВАЦІЙНИЙ ЕТАП
Випереджувальним домашнім завданням було створити буктрейлер або
відеоролик.
Увага! На екран!
Перегляд учнівських робіт: буктрейлер та відеоролик
(реклама книги)
ІV ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ФОРМУВАННЯ
ЦІЛЕЙ УРОКУ
Сьогодні байки Івана Андрійовича
Крилова завітали до нас на урок.
Записуємо у робочому зошиті тему нашого уроку.
-
Що ми маємо
засвоїти сьогодні на уроці? (Завдання
формують учні)
Завдання сформульовані. Рушаймо!
V ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Знайомство
з біографією письменника
Мультимедійна
презентація
Слухаючи повідомлення вчителя про байкаря, ви маєте у
зошиті заповнити «паспорт» Крилова.
Паспорт
Івана Крилова
Прізвище, ім’я, по батькові
|
Іван Андрійович Крилов
|
Дата народження
|
13. 02. 1769
|
Місце народження
|
Москва
|
Батьківщина
|
Росія
|
Головна діяльність
|
Байкар, бібліотекар
|
Дата смерті
|
19. 11. 1844
|
Озвучення
учнями результатів
Отже, ми познайомилися з біографією Крилова. Рухаємося далі. Будемо
знайомитися з байками.
VІ ЗАКРІПЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Робота
над байкою «Квартет»
ü Перегляд
мультфільму.
ü Словникова робота: квартет, бас, альт,
втори, прима
ü Бесіда
-
Де, коли і з ким
відбуваються події, зображені у байці?
-
Чи можемо ми, не
прочитавши байку до кінця, сказати, чим закінчиться ця історія?
-
Чому Крилов обрав
саме цих тварин? У чому їх алегоричність?
(Ведмідь—незграбність,відсутність слуху. Фразеологізм
«ведмідь на вухо наступив».
Осел—дурість.
Козел—тупість.
Мавпа—метушливість, легковажність).
-
Прочитайте мораль
байки. Хто її висловлює? Чому?
(Соловей—символ талановитого співака).
-
Хто висміюється у
цій байці?
Висновок: автор висміяв самовпевнених людей, які не розуміють, що
для того, щоб чимось займатися, потрібно вчитися.
-
Підберіть прислів’я
чи приказку, яка б відображала головну думку байки. (Без труда нема плода. Без труда не вытащишь
и рыбку из пруда)
ü Історія створення байки «Квартет»
Відомо з біографії Крилова, що він швидко реагував на різні державні,
політичні та суспільні вади. Особливо діставалося так званим державним
діячам-пустомелям, які багато говорили, проводили різноманітні наради, але
суттєво в державі нічого не змінювали.
У цій байці
Крилов висміяв галасливі і безрезультатні засідання російської Державної думи, яка, до речі, складалася з
чотирьох департаментів.
-
Чи актуальна ця
байка в наш час?
Робота
над байкою «Бабка і Муравель»
ü Прослуховування аудіозапису байки.
ü Бесіда
-
Чому саме цим
тваринам Крилов доручає розіграти цю ситуацію? Які людські риси вони алегорично
уособлюють? (Запишіть у зошит)
АНТИТЕЗА
-
Кому ви
симпатизуєте? А автор?
-
Прочитайте мораль
байки. Як ви її розумієте?
Висновок: не можна в житті бути безтурботним, не думати про
майбутнє, зневажати працю.
Руханка
Робота
над байкою «Вовк і Ягня»
ü Виразне читання напам’ять байки (мовою оригіналу) заздалегідь
підготовленим учнем .
ü Бесіда
-
Коли і де
відбувається дія?
-
Хто є головними героями
байки?
ü Робота біля дошки: риси характеру героїв.
ВОВК «—»
|
ЯГНЯ «+»
|
Хижість
|
Беззахисність
|
Нахабність
|
Слабкість
|
Злість
|
Виховність
|
Підлість
|
Чесність
|
Сила
|
Безправність
|
Приниження
|
«У сильного
безсилий винен завсігди»
«Ти винен тим уже,
що хочу я, бач, їсти»
Висновок: Парадокс: позитивний герой страждає, а негативний живе
далі.
-
Чи актуальна байка
у наш час?
ü Інсценізація байки.
ü Робота в парах: компаративний аналіз байок
Крилова «Вовк і Ягня» та Езопа «Вовк і Ягня». Діаграма Вена
ЕЗОП
|
КРИЛОВ
|
СПІЛЬНЕ
1.
Жанр
2.
Назва
3.
Герої
4.
Тема
5.
Мораль
6.
Трагічна кінцівка
|
|
ВІДМІННЕ
|
|
Прозова мова
|
Віршована мова
|
Мораль у кінці твору
|
Мораль на початку твору
|
Лаконічний діалог
|
Тривалий діалог
|
Час створення: VІ ст. до н. е.
|
Час створення: ХІХ ст.
|
Місце дії: річка
|
Місце дії: струмок
|
VІІ УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Робота
в групах
Створення колажу
Об’єднайтеся в групи за кольором смайлика.
Сині: створюють колаж «Езоп». ЗАХИСТ: складають сенкан.
Жовті: створюють колаж «Крилов». ЗАХИСТ: складають діаманту.
Червоні: створюють колаж «Глібов». ЗАХИСТ: складають
акровірш.
Презентація
роботи груп
VІІІ ПІДСУМКИ УРОКУ
Рефлексія
-
Чи досягли
поставлених цілей?
-
Що сподобалось на
уроці?
ІХ ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1.
Обов’язкове: Підготувати виразне читання (інсценізувати) будь-якої
байки Крилова, чи Езопа, чи Лафонтена, чи Глібова, чи Федра…
2.
На вибір: - Скласти байку на тему шкільного життя.
3.
На вибір: - Ілюструвати вивчені байки.
Немає коментарів:
Дописати коментар